Solana Tabanlı Kripto Para Platformu, Hacklendikten Sonra Kapanıyor!

Solana tabanlı Telegram kripto para ticaret botu Solareum, 31 Mart’ta resmi bir duyuruda kalıcı olarak kapatıldığını duyurdu. Ekip, kapanmanın arkasındaki nedenleri “yetersiz fonlar, gelişen piyasa eğilimleri ve sistemdeki son güvenlik ihlali” olarak sıraladı. Mart ayının sonlarında Solareum, cüzdan boşaltıcıların platformda bir güvenlik açığından yararlanmasına olanak tanıyan bir saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda 300’den fazla Solana kullanıcısı yaklaşık 520.000 dolar değerinde 2.800’den fazla SOL kaybetti.

Kripto para platformundan kapanma kararı

Solana merkezli Telegram ticaret botu Solareum, yetersiz finansman ve yakın zamanda yaşanan bir güvenlik ihlalinden sonra kalıcı olarak kapandığını söylüyor. Telegram Solareum destek kanalındaki geliştiriciler ve ticaret botu BONKbot kurucu ortağı ‘king.sol’ tarafından 31 Mart’ta X’te paylaşılan açıklamada, şunları söyledi:

Solareum projesinin kapatıldığını derin bir pişmanlık duygusuyla duyuruyoruz. Ne yazık ki, nedeni; yetersiz fonlar, gelişen piyasa eğilimleri ve sistemlerimizdeki son güvenlik ihlali.

Ekip, “ek finansman sağlamak, piyasa değişikliklerine uyum sağlamak ve güvenlik önlemlerimizi güçlendirmek için gösterilen çabalara” rağmen, artık “fon eksikliği nedeniyle kullanıcılarımızın güvenliğini sağlayamayacağını” da sözlerine ekledi. Solareum, önceden kararlaştırılmış belirli parametrelere dayalı olarak Solana kripto tokenlerini alıp satmak üzere programlanmış bir EVM-SVM köprüsüne sahip Telegram tabanlı bir kripto ticaret botudur.

Solareum, hacklenmişti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mart ayının sonlarında, ticaret botu, cüzdan boşaltıcıların güvenlik açığından yararlanmasına olanak tanıyan bir güvenlik ihlali yaşadı. BONKbot analizine göre, istismar edilen ticaret botuna bağlı cüzdan hackerları, 300’den fazla Solana kullanıcısından yaklaşık 520.000 dolar değerinde 2.800’den fazla SOL kaybına neden oldu. Telegram ticaret botu BONKbot’un başlangıçta istismarın arkasında olduğu düşünülmekte idi.

Ancak bu durum 30 Mart’ta yalanlandı ve ekip BONKbot’un güvende olduğunu belirttikten sonra “Başka bir Solana uygulamasında bir istismar yaşandı” dedi. Solareum ekibi, herhangi bir çıkış dolandırıcılığı olmadığını ve para çalmadıklarını, ancak birçok SOLAR kullanıcısının cüzdanlarının boşaltıldığını belirtti. Bunun diğer bot ve dapp’lerde meydana gelen yaygın bir istismarın parçası olduğunu belirten ekip, son olarak “İstismara uğrama ihtimalimiz olabilir” dedi.

Hack’in ardında büyük bir ekip var

Solareum ekibi, çalınan fonların merkezi borsalara ulaşması halinde dondurulmasını sağlamak amacıyla yetkililerle temasa geçtiklerini belirtti. Ekip, “Önümüzdeki haftalarda Solareum ile ilişkili tüm aktif hizmetleri ve işlevleri sonlandırırken, kullanıcıları ilgili verileri veya varlıkları derhal geri almaya çağırıyoruz” dedi.

 Bu arada, Solana son zamanlarda memecoin spekülatörleri için bir faaliyet yuvası haline geldi. Bu da dolandırıcıları ateşe çekti. Blockchain güvenlik firması Chainalysis’e göre, sadece bir popüler Solana cüzdanını hacklemeye adanmış en büyük çevrimiçi topluluklardan birinin 6.000’den fazla üyesi var. Buna ek olarak, Web3 güvenlik firması Blowfish Şubat ayında gelişmiş saldırılar gerçekleştirebilen iki yeni Solana “drainer” tespit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir