Londra Maratonu’nda Kenyalı atlet Jepchirchir’den dünya rekoru

İngiltere’nin başkenti Londra’da bu yıl 44’üncüsü gerçekleştirilen Londra Maratonu’nda Kenyalı atlet Peres Jepchirchir kadınlar kategorisinde dünya rekoru kırdı. Jepchirchir 42 km 195 metrelik mesafeyi 2 saat 16 dakika 16 saniyede tamamladı. Erkeklerdeyse yine Kenyalı Alexander Munyao, 3 olimpiyat şampiyonluğu bulunan Kenenisa Bekele’yi geride bırakarak birinci oldu. 27 yaşındaki atlet parkuru 2 saat 4 dakika 1 saniyede tamamladı.

Tokyo, Berlin, Boston, Chicago ve New York ile beraber 6 büyük maraton yarışından biri olan 42,195 kilometrelik mücadele, İngiltere’nin başkenti Londra’da koşuldu. Yaklaşık 50 bin koşucunun katıldığı maratonun halka açık yarışı sürüyor.

Londra maratonunun geçen yılki kazananı Kenyalı atlet Kelvin Kiptum, şubat ayında Kenya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti. 24 yaşındaki atlet Kiptum, Amerika’nın Chicago kentinde geçen Ekim ayında düzenlenen maratonda 42 kilometreyi 2 saat 35 saniyede koşarak bu alandaki rekorunu kırmıştı.

Birçok koşucu ise seçtikleri yardım kuruluşlarına bağış toplamak adına koşuyor. İlk olarak 29 Mart 1981’de yapılan Londra Maratonu, o tarihten beri dünya spor fikstürü için önemli etkinliklerden birisi oldu. İlk yılından bu yana sokaklar oldukça renkli kıyafetlere de sahne oldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir